Radnice i radnici Elefterotipije, drugog po redu najprodavanijeg dnevng lista u Grčkoj, stupili su u štrajk 22. decembra 2011. jer im je plata kasnila pet meseci. Ovo je jedan u nizu klasnih konflikta koji su nastali nakon što je Grčka vlada 2010. uvela nove mere štednje i tako ugrozila uslove života stotina hiljada radnika širom zemlje.
Kada su radnici Elefterotipije shvatili da gazde žele da objave bankrot i na taj način se zaštite od isplaćivanja preostalih zarada u vrednosti od čak 7 miliona eura, odlučili su da se samoorganizuju. Preko 800 radnica i radnika, od novinarki do čistačica, tehničkog osoblja i stažista je nakon stupanja u štrajk rešilo da će pokrenuti sopstvene novine, samoupravne na principima direktne demokratije pod nazivom Radnici Elefterotipije. Prodajom dnevnog lista, pod sopstvenom upravom, našli su način da skupe sredstva kao podršku štrajku, ali i daju glas radnicima u borbi protiv mera štednje.
U pokušaju da uguše štrajk, gazde su isključile grejanje u kancelarijama, ugasili su sistem elektronske publikacije i zaključali zgradu kako bi sprečili radnike da koriste svoje prostorije. Uprkos tome, prvo izdanje dnevnog lista pod radničkom samoupravom našlo se na kioscima 15. februara 2012. i prodajom premašilo sve druge novine u zemlji.
Kako bi koordinisali štrajk, radnici su organizovali redovne masovne zborove sa više stotina učesnika, na kojima su osim donošenja odluka o daljim koracima borbe, diskutovali i o politici. Prilikom intervjua kada su ga pitali šta je naučio učešćem u samoupravnim novinama, jedan radnik je izjavio: ,,Radnici su sposobni da sve odluke donesu sami. Dokazali smo da možemo voditi novine bez šefova, na demokratski način. Ovo je za nas novo iskustvo, do sad je bila praksa da se glasa svake dve godine za vođstvo sindikata koje bi donosilo odluke u naše ime. Sada smo videli da te odluke možemo doneti sami i zajedno odlučivati o uslovima rada i svim daljim koracima.”