Videoteka

Fabrički komiteti u ruskoj revoluciji
Moramo dokumentovati i prikazati onu skrivenu stranu revolucije, onaj proces koga je anarhistički istoričar ruske revolucije Voljin, nazvao „nepoznatom revolucijom“, u kome su se milioni običnih ljudi – radnika, radnica i seljaka – ulaganjem svojih sopstvenih sposobnosti i energije, potpuno autonomno, upustili u izgradnju novog sveta prema sopstvenom nahođenju.

Karl Marks: Otuđeni rad
Time što otuđeni rad čoveku oduzima predmet njegove proizvodnje, oduzima mu njegov rodni život, njegovu stvarnu rodnu predmetnost i pretvara njegovo preimućstvo nad životinjom u štetu time što mu se oduzima njegovo vanorgansko telo, priroda.

Statut fabričkih komiteta
DODATAK II Centralni savet fabričkih komiteta. Statut fabričkih komiteta (Nacrt izradio Centralni savet fabričkih komiteta početkom 1918. godine) A. Zadaci, sastav i organi fabričkih organizacija

G. P. Maksimov: Kontra-revolucija i Sovjetski Savez
Kontra-revolucija nastupi, tvrde nam, sa padom partije i klase koje vode revoluciju, sa pobedom umerenije partije, sa likvidacijom revolucionarnih dostignuća. Ovo poslednje se obično identifikuje sa padom vladajuće partije kao što je slučaj sa padom jakobinske vlasti.

G. P. Maksimov: O sindikatima i fabričkim komitetima
O sindikatima i fabričkim komitetima. G. P. Maksimov (Prvi put objavljeno na ruskom u Голос Труда, avgust 1917.)

G. P. Maksimov: Sindikalisti u Ruskoj revoluciji
Na prvoj Sve-ruskoj konvenciji poštanskih i telegrafskih radnika, anarho-sindikalisti su ostvarili jak uticaj: više od polovine delegata ih je sledilo. (Glavni anarho-sindikalistički radnici u ovom sindikatu su bili Mihalev, Bondarev i drugi.

R. M. Jones: Fabrički komiteti u ruskoj revoluciji
Fabrički komiteti su shvatili potrebu za koordinacijom aktivnosti van okvira pojedinačnih fabrika. Koraci ka centralizaciji1[Ovde je potrebno objasniti šta u ovom slučaju znači reč centralizacija.

„Ukidanje rada“ ili ukidanje otuđenog rada?
„Rad je prisilni rad, odnosno prinudna proizvodnja […] nametnuta ekonomskim ili političkim sredstvima.“ Problem je u tome što on izjednačava apstraktni i otuđeni rad, pa je dužan da potvrdi: „Ali svako stvaranje nije rad.“ Zato „ukidanje rada“ u krajnjem slučaju znači ukidanje otuđenog rada, ali ne i „stvaranja“. Promašaj ovakve definicije ne leži samo u semantičkom nesporazumu, nego ima dublje posledice.

Strazburška sekcija Saveza studenata: Beda studentskog života
BEDA STUDENTSKOG ŽIVOTA razmatrana u njenim ekonomskim, političkim, socijalnim, psihološkim, seksualnim i posebno intelektualnim aspektima, uz skroman predlog za njeno ukidanje. Strazburška sekcija Saveza studenata (AFGES)

Naši ciljevi i metodi u Strasburškom skandalu
Kao odgovor na svakakve dezinformacije plasirane od strane novinara, univerzitetskih zvaničnika, pa čak i od strane jednog broja nemislećih studenata, ovde ćemo detaljno objasniti kakve su bile okolnosti našeg angažmana, koji su nam bili ciljevi, te koje metode smo smatrali odgovarajućim.

Karl Marks: Predgovor za „Prilog kritici političke ekonomije”
Ova skica o toku mojih studija u oblasti političke ekonomije treba da dokaže samo to, da su moja shvatanja, ma kako se o njima sudilo, i ma koliko da su malo u skladu sa zainteresovanim predrasudama vladajućih klasa, rezultat savesnog i dugogodišnjeg istraživanja. Ali na ulazu u nauku, kao na ulazu u pakao, mora se postaviti zahtev:

Karl Marks: Najamni rad i kapital
Rad nije bio uvek najamni rad, tj. slobodan rad. Rob svoju radnu snagu nije prodavao gospodaru, isto tako kao što ni vo ne prodaje svoj rad seljaku.
Upišite se na newsletter Društveni pregled
Društveni pregled donosi vesti o klasnim odnosima i društvenoj dinamici u Srbiji i svetu.
Mejling lista za saopštenja i informacije
Da biste se upisali u našu mejling listu za saopštenja i informacije kliknite ovde.
Naši kontakti
Možete nas kontaktirati:
Porukom na FB stranici Klasna solidarnost
Porukom na Instagram stranici Klasna solidarnost
Mejlom na klasnasolidarnost@riseup.net