Lekcije policijske represije nad protestom protiv Elbit Systems

Pre nešto više od dve nedelje, 7. juna je u Beogradu održan protest protiv izgradnje fabrike oružja kompanije Elbit Systems, najvećeg izraelskog proizvođača oružja.

Protest je počeo kod solitera AFI Europe, a zatim uz šetnju koja je prošla pored ruševina Generalštaba, završio kod tržnog centra Rajićeva. Početna i krajnja tačka protesta su skupocene investicije izraelskih kompanija, koje su direktni saučesnici u genocidu nad palestinskim narodom, kao i u zločinima nad narodima Libana i Irana koje je cionistički vojnoindustrijski kompleks činio i nastavlja da čini, iz podršku NATO-a.

Politička mafija na vlasti, predvođena SNS-om već neko vreme najavljuje kako će se u Srbiji graditi fabrika oružja Elbit Systems, kompanije koja predstavlja ključni deo izraelskog vojnoindustrijskog kompleksa, a čiji se proizvodi naveliko naručuju i koriste od strane članica NATO-a. Dok sam Izrael nije u NATO-u, on jeste najbliži saveznik ovog zločinačkog pakta, čije smo bombe iskusili na sopstvenoj koži 1999. godine.

Organizatori protesta iz inicijative Podrška narodu Palestine Srbija su protest protiv Elbit Systems odlučili da ujedno usmere i protiv NATO-a, budući da se održavao uoči godišnjice kraja NATO bombardovanja SRJ, a Klasna solidarnost je ovaj protest podržala. Dok su organizatori obezbedili transparent usmeren protiv Elbitove fabrike smrti, mi smo doneli naš anti-NATO transparent koji smo prvi put izneli u javnost prilikom obeležavanja godišnjice početka NATO bombardovanja SRJ u martu.

Od samog početka protest je bio drugačiji od svih prethodnih propalestinskih, anticionističkih protesta u poslednje tri godine. Više od desetine, što uniformisanih, što policajaca u civilu je kružilo među okupljenim ljudima, a ubrzo su počeli i da legitimišu prisutne, uz komentare pretnji i zastrašivanja. Zajedničkom intervencijom svih prisutnih, uz antipolicijske parole, policija je popustila pod pritiskom i naizgled se povukla, prateći protest sa strane i oko protestne kolone sve do krajnje destinacije protesta kod tržnog centra Rajićeva.

Na samom kraju protesta, nakon govora organizatora usmerenog protiv izgradnje fabrike zločinaca iz Elbit Systems, protest je završen a okupljeni su počeli da se razilaze. Grupa članova i prijatelja Klasne solidarnosti je otišla sa protesta, da bi nas nekih 15-ak minuta kasnije zatekla vest da je grupa ljudi sa protesta, većinom iz Podrška narodu Palestine Srbija, napadnuta od strane policije u Knez Mihjlovoj a ubrzo smo saznali i da je 13 ljudi privedeno pod fabrikovanim optužbama.

Momentalno smo pozvali na skup podrške uhapšenima ispred policijske stanice, a uskoro su usledili i solidarni pozivi drugih levih organizacija na skup, što pozdravljamo kao konkretnu manifestaciju solidarnosti u praksi. Naši članovi su zajedno sa solidarnim ljudima satima bili ispred obe policijske stanice, sve dok svi uhapšeni nisu pušteni.

Protest se završio, država je upotrebila policijsku represiju ali ostaje pitanje zašto? 

Zbog čega je baš sada ovo bio prvi propalestinski skup od početka genocida u Gazi na kojem je policija upotrebila odlučnu fizičku silu i ciljano uhapsila grupu organizatora protesta?

1.

Za početak, policija nije uhapsila nasumičnu grupu ljudi već je ciljano napala i opkolila određenu grupu ljudi iz redova organizatora legalnog protesta, dakle grupu ljudi koja ni na koji način nije kršila zakon i u tom smislu iz pogleda buržoaskog, kapitalističkog sudstva nije bilo razloga za napad policije.

Sama činjenica da su ljudi tako hirurški precizno izdvojeni i uhapšeni nam govori da je napad unapred smišljen i da je od samog početka protesta postojala namera da se desi napad policije a da se zatim kvalifikacijama krivičnih dela kao što je napad na službeno lice ili ometanje službenog lica u vršenju dužnosti, pokuša kriminalizacija prirodne ljudske reakcije samoodbrane, i to nenasilne, od represivnog aparata. Znači ljudi su napadnuti i onda optuženi da su oni napali i ometali policiju u hapšenju onih koje je policija napala? Zvuči kao nešto iz Kafkinog „Procesa“.

Ovo ukazuje da je postojala operativna obrada organizatora od strane policije i predumišljaj da se njihovim privođenjem zastraše ljudi i osujete budući pokušaji protesta protiv zločinaca iz Elbit Systems. 

2.

Iako je ovaj protest protiv izgradnje fabrike Elbit Systems u Srbiji takođe bio i anti-NATO protest, on je pre svega bio protest protiv izgradnje cionističke fabrike smrti, i kao takav je i najavljen. Prethodne dve godine na protestima povodom godišnjice početka NATO agresije na SRJ nije bilo nikakve naznake a kamoli primene policijske represije, što nam ukazuje da problem vlasti sa ovim protestom nije bio to što je anti-NATO već to što je anti-Elbit. 

Razlog za to je što je ovaj protest direktno uzeo za metu izraelski vojnoindustrijski sistem kao kapitalistički kompleks zadužen za proizvodnju i prodaju oružja koje se koristi širom sveta u zločinačkim poduhvatima Izraela i njegovih uglavnom NATO saveznika. Dakle, protest je udario na osnovu imperijalističkog ratnog sistema, direktnom akcijom i to je ono što je dovelo do primene policijske represije od početka protesta, sa kulminacijom u obliku hapšenja 13 učesnika i učesnica nakon protesta.

U Srbiji može da se protestuje protiv NATO-a ali ako taj protest ujedno udara na ekonomske osnove američko-izraelskog saveza, čiji je veliki saveznik i SNS politička mafija Aleksandra Vučića, onda država primenjuje golu silu. Primenjuje istu onu silu koju je mnoštvo puta upotrebila u mnogostruko brutalnijem obliku nad studentskim pokretom i narodnim zborovima poslednjih godinu dana. Možemo koliko god nam je volja da protestujemo protiv NATO-a, međutim, ako sa simboličnog dizanja glasa protiv NATO-a pređemo na poziv da se spreči izgradnja izraelske fabrike oružja – dakle sa reči na dela – tada prelazimo crvenu liniju vlasti i ona šalje fašiste u plavom da nas podseti ko drži monopol nad upotrebom fizičke sile.

3.

Direktna akcija, putem protesta i drugih aktivnosti koje direktno ciljaju ekonomske poluge funkcionisanja kapitalističkog sistema, kao što je protest protiv najvećeg izraelskog proizvođača oružja, je ono što zaista pogađa srž sistema. Međutim, da bi ta borba bila uspešna i dovela do pobede samoorganizovanog naroda na kraju tunela, ona mora biti što masovnija.

Policijska represija tokom i nakon protesta protiv Elbit Systems nam govori da je vreme za masovnu mobilizaciju protiv kriminalne ratnohuškačke politike SNS-a. Vlast hoće da radni narod Srbije uvuče u imperijalističke ratove tako što u naše ime zauzima strane u kapitalističkim sukobima i crta radničkoj klasi metu na čelu otvaranjem fabrika smrti, koje bi postale legitimne mete zaraćenih strana. 

Potrebno je da se umrežavamo više nego ikada pre i da se spremamo za masovni, samoorganizovani otpor uvlačenju našeg društva u ratove i masovna stradanja poput onog u Palestini, Ukrajini, Libanu i Sudanu.

4.

Razvijena bezbednosna kultura pre, tokom i nakon protesta je apsolutno nužna radi minimiziranja mogućnost represije kakvu su iskusili pojedini učesnici protesta protiv Elbit Systems. Iako represivni aparat ima neograničene resurse za nadzor, pratnju i primenu fizičke sile, ne treba da mu gušenje pokreta olakšavamo tako što zanemarujemo ili ismevamo bezbednosnu kulturu. 

Nije dovoljno da se krećemo u grupama kada dolazimo i odlazimo sa protesta. Potrebno je da imamo uigranu strategiju kako se ponašamo ako krene policija da nas napadne. Važno je odmah javiti nekome od poverenja ko nije na protestu šta se dešava, kako bi ta osoba odmah pokrenula unapred spreman plan za zvanje advokata, mobilizaciju ljudi ispred policijske stanice, izveštavanje javnosti putem društvenih mreža, kao i kontaktiranje partnera i porodica privedenih. 

5.

Represija na protestu protiv Elbit Systems je jedan mali uzorak onoga što nas čeka u daleko brutalnijem i masovnijem obliku kako se borba protiv imperijalističko kapitalističke mašinerije bude zahuktavala. Širom sveta protesti protiv Elbit Systems povlače za sobom divljačku državnu represiju nad ljudima koji odbijaju da ćute dok se u njihovom okruženju proizvode oružja za genocid. 

Sličnu reakciju države možemo očekivati i u Srbiji, čija se vlast na najodvratniji podanički način odnosi prema Izraelu, prodajući milione evra vrednosti oružja, kojim se bombarduju civili i ubijaju deca. Ta ista država neće ćutati i trpeti da joj uništimo još jednu vrlo unosnu ekonomsku kombinaciju, kao što smo masovnom reakcijom osujetili rušenje Generalštaba i sprečili porodicu Tramp da centar Beograda pretvori u svoj kapitalistički poligon za bogaćenje. 

6.

Moramo da se umrežavamo, obrazujemo, dižemo svest, spremamo, i gradimo pokret. 

Jedino masovnošću i upornošću možemo da se suočimo sa gvozdenom petom države i pobedimo u borbi u kojoj druga strana ima sve moguće alate represije i nasilja, dok mi imamo isključivo jedni druge.

Ovaj tekst je deo naše online biblioteke.

Društveni pregled donosi vesti o klasnim odnosima i društvenoj dinamici u Srbiji i svetu.

Da biste se upisali u našu mejling listu za saopštenja i informacije kliknite ovde.

Scroll to Top