Šta posle prvog zbora
Prethodni tekst o samoorganizovanju u zajednici: Kako voditi sastanak zbora
U tvojoj lokalnoj zajednici je održan prvi narodni zbor. Možda je bio uspešan, možda ne toliko – ali i jedno i drugo su važni koraci. Ključno pitanje je: šta je sledeće?
Koji su rezultati koje bi prvi zbor trebalo da postigne?
- Dogovor o sledećem terminu i mestu okupljanja
- Donete prve odluke i definisani zadaci koje treba uraditi do sledećeg zbora
- Formirane osnovne radne grupe
- Uspostavljeni kanali interne i eksterne komunikacije
- Dogovoreno da se obezbedi korišćenje prostorija Mesne zajednice
U praksi, mesnu zajednicu kontroliše Skupština opštine u kojoj se nalazi, što znači da su trenutno mesne zajednice u Srbiji gotovo svuda pod kontrolom vladajuće političke mafije.
Zašto nam treba fizički prostor za nove mesne zajednice?
- Prostorije mesnih zajednica su nam potrebne kako bismo imali gde da se sastajemo, organizujemo zborove, sastanke radnih grupa i lokalnih inicijativa.
- Kada imamo prostorije u našem komšiluku lakše ćemo se povezati i moći da radimo na planiranju aktivnosti oko kojih smo se okupili.
- U mesnoj zajednici možemo da skupljamo donacije za aktivnosti lokalne zajednice, čuvamo protestne materijale, pravimo transparente, spremamo se za proteste.
- Možemo da organizujemo tribine, razgovore, filmske projekcije, dobrotvorne događaje i druge kulturne aktivnosti.
- Mesna zajednica može da bude prostor u kojem se organizuju različite obuke, kursevi i edukacije oko kojih se zbor mesne zajednice složio.
- U mesnoj zajednici upoznajemo ljude u svom komšiluku i povezujemo se kako bismo jedinstveno nastupali u borbi za pravednije društvo i kako bismo jedni druge štitili.
Koji su sledeći koraci?
- Pokrenuti praksu redovnih zborova i sastanaka radnih grupa.
- Održavati kontinuitet kroz javne objave, fizičke plakate i online kanale komunikacije.
- Komunicirati sa drugim oslobođenim mesnim zajednicama i koordinirati buduće akcije. U slučaju velikih gradova je logično prvo povezivanje na nivou gradskih opština, u slučaju manjih gradova i sela na nivou opštine, a zatim i okruga.
- Pokrenuti praksu obaveštenja na oglasnoj tabli mesne zajednice. Pored toga što imamo kanale komunikacije na internetu, neophodno je i u fizičkom prostoru postavljati informacije koje obaveštavaju stanovnike MZ o najnovijim dešavanjima.
- Formulisanje zahteva i osmišljavanje aktivnosti koje će direktno uticati na poboljšanje života u lokalnim zajednicama.
- Postepeno uvoditi ljude iz ulice, zgrade, naselja u komunikaciju i procese odlučivanja.
- Razvijati konkretne zahteve prema lokalnim vlastima i institucijama.
U trenutnom političkom sistemu Srbije, mesne zajednice su marginalizovane a na nekim opštinama čak i ukinute. Možda je najslikovitiji primer beogradske opštine Vračar, koja je 2010. godine jednostavno ukinula svih 10 mesnih zajednica.
Kada narod počne da se okuplja, diskutuje i odlučuje na sopstvenim zborovima, gradi se snaga organizovane zajednice, ali se gradi i nova politička kultura.
Prvi zbor je samo početak.
SPISAK MESNIH ZAJEDNICA U SRBIJI – potraži svoju i organizuj se sa komšijama.
Želiš da pokreneš nešto u tvojoj mesnoj zajednici?
Tvoja mesna zajednica nije na ovom spisku?
Građani su se već organizovali u tvojoj mesnoj zajednici?Javi se na mejl klasnasolidarnost@riseup.net ili na instagramu @klasnasolidarnost